Kek me hurma dhe banane

Hurmat kanë një shije të jashtëzakonshme, ndërsa të kombinuara me banane të shndërrohen në një kafshatë të parezistueshme Përbërësit:  250 gr. hurma pa bërthamë ▪ lëkurë dhe lëng nga 1 limon ▪ 2 banane të pjekura ▪ 200 gr. gjalpë i butë ▪ 180 gr. sheqer …

Lexo më shumë

Receta e kroasanëve

Kifle (kroasan) përgatitet në mënyra të ndryshme dhe mund të jetë me nutella, djathë, kaçkavall, gjem etj, në varësi të shijes dhe preferencave. Përbërësit: Vezë 200ml kos 200ml qumësht 1 lugë sheqer 2 lugë kripë 1 kg miell gjalpë

Lexo më shumë

Gjellë me perime

Përbërësit 1 kg mish të vogla qepë 6 copa hudhër 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 domate 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi  Hapat 1 Në një tenxhere e vendosim mishin dhe rreth 10-15 minuta e fërgojmë me pak vaj vegjetal. …

Lexo më shumë

Sallatë me speca

Përbërësit gjysmë kg speca të kuq 2,5 gota jogurt 4 copa hudhër Kripë PËRMBI 1 lugë gjalpë 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji biber i kuq  Hapat 1 Specat i vendosni në një enë për pjekje në furrë. 2 Pas pjekjës specat …

Lexo më shumë

Kek me çaj

Përbërësit 3 vezë 1,5 gota sheqer 1 gotë çaj 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 pluhur për pjekje 1 lugë çaji karbonat 2,5 gota miell 1 lugë lëvore portokalli 1 gotë arra 1 lugë çaji kanellë ½ lugë çaji pluhur xhenxhefili  Hapat 1 Vezët …

Lexo më shumë